Wyniki ankiet z Testwarez 2014

Dziękujemy wszystkim za wypełnienie ankiet pokonferencyjnych. Wasz obszerny i inspirujący feedback, za który serdecznie dziękujemy, posłuży do opracowania programu kolejnej edycji Testwarez tak, by lepiej spełniać Wasze oczekiwania.

Wyniki ankiet oraz liczne wskazówki przesłane drogą mailową (dziękujemy!) pozwalają wyciągnąć następujące wnioski.

Wnioski ogólne

Stawiamy na „swoich”

Prelekcje zagraniczne nie zachwyciły większości z Was. Nasz odbiór jest podobny. Dlatego też w następnym roku stawiamy na polskich, zdolnych i reprezentujących światowy poziom (o czym możemy zapewnić porównując „nasze” wystąpienia z prelekcjami na konferencjach zagranicznych) prelegentów. Nie oznacza to, iż nie postaramy się ściągnąć kilku specjalistów, których wymieniliście w ankietach – oznacza jedynie, że błyszczeć będą polskie gwiazdy.

Wskazaliście nazwiska kilku prelegentów, których chcielibyście usłyszeć ponownie – zaprosiliśmy ich do udziału w Testwarez 2015. Kim oni są? Na ujawnienie pełnej listy musicie nieco poczekać, uchylając rąbka tajemnicy zdradzimy jedynie, iż ponownie czeka Was show z tematu bezpieczeństwa oraz dobre prelekcje z obszaru Agile J

Forma konferencji

Większość uczestników wysoko oceniła panele dyskusyjne. Na podstawie wyników ankiet i Waszych sugestii, wnosimy, iż ta forma sprawdza się i powinniśmy utrzymać trend dążenia do większego poziomu interakcji konferencji. Toteż na Testwarez 2015 będą i panele, i inne formy interaktywnej wymiany wiedzy i doświadczenia. O tematach paneli zadecydujecie w większości Wy – poprzez głosowanie, które zorganizujemy po ustaleniu tematu przewodniego konferencji.

Dziękujemy za zwrócenie uwagi na czas trwania zarówno wykładów, jak i paneli. Część z Was pragnie, by wykłady i panele trwały dłużej. Jednocześnie prelekcje powinny bardziej angażować publiczność. Postawiliście przed nami wyzwanie 🙂

Warsztaty oceniliście przeróżnie, niektóre bardzo dobrze, inne słabiej. Głównym zażaleniem był zbyt krótki czas ich trwania. Jest to pewien problem, którego do tej pory nie rozwiązaliśmy. Pomysły na to, by cały dzień poprzedzający „właściwą” konferencję poświęcony był warsztatom analizowaliśmy nie raz. Za każdym razem jednak dochodziliśmy do wniosku, iż o ile Wasi pracodawcy godzą się wysłać Was na konferencję 2-dniową, o tyle z 3-dniową mógłby być problem. Przemyślimy tę kwestię ponownie, tymczasem prosimy o Wasze opinie w tym temacie – czy uważacie, że Testwarez powinien trwać 3 dni, z czego 1 dzień to warsztaty, a 2 dni prelekcje i panele?

Miejsce konferencji

Prom jednych zachwycił, innych niezbyt. Pomysł organizacji konferencji na promie był swego rodzaju eksperymentem mającym na celu zmianę dotychczasowej „tradycyjnej” formy. Liczymy się z tym, że zmiany nie przez wszystkich są mile widziane, aczkolwiek w naszej subiektywnej opinii (Komitetu Programowego) Komitet Organizacyjny dokonał niemożliwego niezwykle sprawnie organizując wydarzenie na taką skalę w takiej formie – bez większych wpadek. Największym problemem i dla Was, i dla nas (ponownie Komitet Programowy) było opracowanie programu konferencji wiedząc z góry, iż prom nie dysponuje „standardowymi” salami wykładowymi. Stąd mniej prelekcji, więcej paneli dyskusyjnych, które nie wymagały wielkich sal – choć przyznajemy, iż Wasza chęć dyskutowania przekroczyła zarówno nasze przewidywania, jak i możliwości sal J Kolejna edycja konferencji, dla równowagi, odbędzie się w pełni w miejscu przystosowanym do organizacji imprez tego kalibru.

Komunikacja

Wielu z Was zwróciło uwagę na problemy komunikacyjne – brak informacji, informacja rozproszona w różnych miejscach na stronie i nieczytelna. Dziękujemy za zwrócenie na to uwagi. W następnym roku zadbamy o to, by informacja była przejrzysta i nikt nie musiał niczego się domyślać.

W ankietach wskazaliście również inny problem – uczestnicy niektórych warsztatów nie otrzymali wcześniej instrukcji umożliwiających przygotowanie się do zajęć. Rzeczywiście, nie dopatrzyliśmy tego, za co przepraszamy. Wyciągając wnioski na przyszłość, w następnym roku Komitet Programowy będzie bardziej pilnował Komitetu Organizacyjnego 🙂 I vice versa.

Liczby

A oto kilka zestawień, które mogą Was interesować.

Informacje podstawowe

Skąd o nas wiecie?

Chart1

 

 

 

 

 

Który raz już jesteście z nami? Wychodzi na to, że dla większości Testwarez 2014 to pierwsza edycja 🙂 Liczymy na to, że nie ostatnia 🙂

Chart2

 

 

 

 

 

Czy wrócicie? Wydaje się, że zdecydowana większość ma taki zamiar 🙂

Chart3

 

 

 

 

 

Najlepiej oceniony warsztat

Testowanie wymagań – Karolina Zmitrowicz i Radek Smilgin. Dziękujemy! Nie spodziewaliśmy się, że na testerskiej konferencji znajdziemy aż tak podatny grunt na rozmowy o jakości wymagań. Ten cenny feedback oznacza dla nas, iż testy wychodzą poza ustalone ramy „weryfikacji” i obejmują szerszy zakres.

Wystąpienia plenarne

Czyli Seretta Gamba z Automation Through the Back Door oraz Tilo Linz z The future of testing. Oba wystąpienia oceniliście średnio. Mało „złych” i „dobrych” ocen, większość to „średnio”. Wniosek na przyszłość – musimy zapraszać keynote, którzy inspirują, nawet jeśli ma to mieć miejsce przez podejmowanie kontrowersyjnych tematów.

Najlepiej ocenione prelekcje dnia pierwszego

Testowanie Mutacyjne – Michał Chudy

Michał Chudy pokazał oryginalne podejście do testów jednostkowych. W ankietach wspominacie, że prelekcja była na tyle użyteczna i inspirująca, iż skłoniła Was do rozpoczęcia wykonywania testów mutacyjnych w swoich firmach. Chyba nie może być większego komplementu dla prelegenta J

Pokaz możliwości narzędzia Microsoft Test Manager – Marta Firlej

Prelekcja Marty była dla niektórych zaskoczeniem – bez ukrytego marketingu, same konkrety, profesjonalizm i znakomite prowadzenie prelekcji. Wbrew obawom o „reklamowanie” narzędzia, Marta wyróżniła się „tylko” kompetencją J

Zautomatyzuj swoje testy automatyczne Selenium – Michał Sierzputowski

Michał Sierzputowski pokazał Wam, jak używać Selenium – jego doceniliście za praktyczne podejście i doświadczenie. Z ankiet wynika, iż wielu z Was wykorzysta pomysły Michała w praktyce.

Testy akceptacyjne w administracji publicznej – pro publico bono? – Michał Kruszewski

Michał opowiedział o urokach pracy w tak zwanym „publicu”. Dla wielu z Was ten temat to wielka niewiadoma, doceniliście rzetelne i uczciwe przedstawienie zasad obowiązujących w tym trudnym i pełnym zagrożeń obszarze. Biorąc pod uwagę szansę (lub ryzyko) pracy w projektach dla administracji publicznej w przyszłości, doświadczenie Michała może Wam się bardzo przydać.

Podziękowania dla prelegentów, którzy z pozornie zwyczajnych tematów zrobili ciekawe doświadczenie!

Najlepiej ocenione prelekcje dnia drugiego

Testy penetracyjne webaplikacji — co i czym sprawdzać? – Piotr Konieczny

Hitem okazało się wystąpienie Piotra Koniecznego. Piotr był naszą tajną bronią trzymaną w ukryciu aż do zakończenia konferencji i postawił wysoką poprzeczkę przed przyszłymi prelegentami J Wystarczy powiedzieć, że jego wystąpienie było na tyle zajmujące, iż przeciągnęło się sporo w czasie, a na koniec i tak nikt (w tym reprezentacja Komisji Programowej) nie chciał opuszczać sali J

Testowanie systemów wbudowanych i krytycznych dla bezpieczeństwa – Bogdan Bereza

Bogdan Bereza podjął się tematu równie nieznanego, jak testy w „publicu” – i temat ten znakomicie obronił. Mało jest publikacji i ogólnie dostępnych źródeł o tym trudnym obszarze w testowaniu, tym bardziej należy docenić to, iż mieliśmy przyjemność gościć prelegenta, który potrafił ten temat dobrze przedstawić.

Explore the unknown – Remigiusz Dudek

Remik okazał się dla Was kolejną miłą niespodzianką (Komitet Programowy jednakże to przewidział J) i przedstawił znany już temat testów eksploracyjnych w oryginalny i inspirujący sposób. Doceniliście nie tylko kwestie merytoryczne prelekcji, ale i umiejętności „spikerskie” samego prelegenta. Nie tylko ma wiedzę, ale i potrafi ją doskonale przekazać.

Źródła dumy zawodowej testera oprogramowania – Tomasz Osojca

Temat oryginalny, kontrowersyjny i niedający się streścić w jednym zdaniu. Tomasz Osojca przedstawił swoją teorię na temat tego, z czego testerzy mogą być dumni. Sądząc po ankietach, wnioski Tomasza Was przekonują J Przekonała Was również jego osoba – człowiek o szerokich horyzontach, patrzący na jakość z różnych punktów widzenia, potrafiący analizować fakty i wyciągać z nich odpowiednie wnioski.

 

Pozostałe prelekcje uzyskały oceny na równym poziomie – dobrym. Wiele z tych prelekcji odebraliście jako bardzo przydatne w praktyce i inspirujące. Dziękujemy prelegentom – wszystkim – za stworzenie programu konferencji, który spełnił oczekiwania większości z Was.

Panele

Trudno tu wyłonić zwycięzcę, gdyż wszystkie panele otrzymały podobne oceny – uśredniając na poziomie dobry plus. Szczególnie spodobały Wam się:

  • Co inteligentnego jest w testowaniu oprogramowania – Tomasz Osojca
  • Wyzwania w transformacja projektów z modelu kaskadowego/V do Agile/Scrum – Krzysztof Chytla
  • Rozwój osobisty testera – Daniel Dec

Dziękujemy prowadzącym za podjęcie dyskusji i zachęcenie Was do aktywnego udziału. Ankiety mówią, że dobrze się czuliście mogąc podyskutować na wybrane tematy z ludźmi z branży. Wielu z Was przenosiło rozmowy (czasem  całkiem żywiołowej) w kuluary, co nas niezmiernie cieszy – oznacza bowiem, iż ta forma konferencji spełnia swoje zadanie: zachęcenie do dyskusji i wymiany doświadczeń.

Jakich tematów chcecie?

Najczęściej powtarzało się:

  • Automatyzacja
  • Testy bezpieczeństwa
  • Testy wydajności
  • Testy systemów wbudowanych
  • Więcej narzędzi
  • Mniej narzędzi J
  • Zaawansowane tematy związane z testowaniem bezpieczeństwa, wydajności etc.
  • Podstawy testów
  • Optymalizacja testów
  • Nowinki
  • Testy a jakość
  • Psychologia testowania – motywacja, budowanie zespołu
  • Różne tematy w podziale na zaawansowane i podstawy

Jak widać przekrój pożądanej tematyki jest całkiem spory :). Jak i w poprzednich latach, od A do Z 🙂 Przeanalizujemy dokładnie Wasze sugestie ze szczególnym uwzględnieniem podziału programu na bloki tematyczne i wskazanie stopnia zaawansowania.

Jakie macie pomysły na formułę Testwarez 2015?

Około połowa odpowiedzi na prośbę o przekazanie uwag co do zmiany formuły Testwarez brzmiała „nic nie zmieniać”. Jednak brak zmian to zastój – a tego nie chcemy. W związku z tym wyłoniliśmy kilka powtarzających się uwag i wskazówek, które poddamy dokładnej ocenie i w miarę możliwości uwzględnimy przy planowaniu następnej edycji.

Oto one:

“W tegorocznym TW brakowało mi bardzo tematycznych wątków, które miałyby swojego opiekuna. Opiekun powinien zapewniać, iż nie będzie problemów z rzutnikiem (a takowe były na sporej części prezentacji).”

„Pierwszego dnia kawa była dostępna tylko w wyznaczonych przerwach kawowych, a nie cały czas jak rok wcześniej.”

“Brakuje trochę praktyki – możliwości spróbowania czegoś samemu. W przypadku reklamodawców, jak HP, spróbowania ich narzędzi.”

„Praktycznie podejście (warsztaty czy wspólne rozwiązywanie problemu z prowadzącym) mogłoby być przyjemną odmianą.”

“Spotkanie integracyjne zorganizować tak, żeby zintegrować przyjezdne osoby? Jak nie dobrowolnie, to troszkę na siłę?”

“Znana prawda mówiąca o tym, że ZMIANA jest jedynym pewnikiem w projekcie informatycznym mogłaby posłużyć za pryncypium dla organizacji Testwarez: za każdym razem formuła powinna być inna, aby Testwarez nie stał się schematyczny jak “Taniec z gwiazdami”. W tym roku konferencja odbyła się na promie, w przyszłym mogłaby się odbyć np. w Operze Leśnej albo na zamku Krzyżtopór w Ujeździe” (dopisek Komitetu Programowego – zamek to kapitalny pomysł, o ile w pakiecie dostaniemy upiora, ewentualnie kilka duchów (liczba do negocjacji). Wtedy w ramach integracji można byłoby urządzić zawody w polowaniu na siły nieczyste J. Byłoby to niezwykle cenne doświadczenie, bardzo pomocne w pracy projektowej 🙂 )

“Na każdej konferencji ostatni panel dyskusyjny powinien być poświęcony dyskusjom nad pomysłami na kolejne wydanie, aby propozycje uczestników można było poddać konstruktywnej krytyce na żywo, a nie kisić wewnątrz grona organizatorów ;)”

“1/2h wykładu w połączeniu z 1/2h ćwiczeń – chciałbym odteoretyzować TestWarez’a – wykład tylko po to żeby przedstawić nowe idee, które następnie będą dyskutowane.”

“Otwarte sale na panele dyskusyjne. Może być glosowanie online na propozycje zgłoszenie przez uczestników i np. później przeznaczenie sali dla propozycji, która wygrała.”

“Wydaje mi się, że formuła gdzie wszyscy uczestnicy mają zapewniony nocleg powinna się sprawdzić.” (dopisek Komitetu Organizacyjnego – co o tym sądzicie? Według nas zapewniony w cenie konferencji nocleg może być dla niektórych problemem – część osób ma swoje „upodobania” hotelowe, których możemy nie być w stanie spełnić)

“Organizatorzy powinni kontrolować, co dzieje się w poszczególnych salach, ale nie wpływać na prezentacje (na to jest już za późno) i zmniejsza to zaufanie do prelegenta.”

“Jeżeli ogłaszamy co się będzie działo w nowym roku warto wspomnieć o wszystkich inicjatywach a nie tylko wybranych.”

Testwarez 2015

Podczas Testwarez 2014 padły ze strony organizatorów słowa, iż następna edycja odbędzie się w Warszawie. Tak planowaliśmy, chcąc zorganizować edycję jubileuszową w stolicy. Jednakże ostatecznie podjęliśmy decyzję o oddaniu Wam głosu – jak to miało miejsce w poprzednich latach. Wasze głosy nie zmieniły naszych wstępnych planów, lecz dały nam poczucie, że przy organizacji konferencji kierujemy się nie własnym uznanie, a Waszymi życzeniami.

Chart4

 

 

 

 

 

Wygrała Warszawa. Bliskie zwycięstwa były Wrocław i Kraków. W tych miastach odbędą się jednak inne konferencje dla testerów, TestFest i TestWell, do udziału w których mocno zapraszamy, a Testwarez 2015 zorganizujemy w stolicy.

Jeszcze raz, dziękujemy za Waszą pomoc i przekazanie swoich opinii. Robimy tę konferencję dla Was i każda informacja zwrotna z Waszej strony jest dla nas cenna.

Do zobaczenia w następnym roku! Sprawdźcie, ile z Waszych pomysłów zrealizowaliśmy 🙂

[Aktualizacja 20-01-2015]

Mamy przyjemność ogłosić, iż wybraliśmy najlepszą ankietę oceniającą Testwarez 2014.
W związku z dużą liczbą otrzymanych wyników ankiet oraz obszernymi informacjami zwrotnymi, każda ankieta analizowana była indywidualnie przez cały zespół pracujący nad organizacją konferencji. Podstawowe kryterium wyboru stanowiła wartość dodana informacji zwrotnej uzyskanej od uczestników wypełniających ankiety.
Autor zwycięskiej ankiety dostarczył nam wielu inspiracji i sugestii służących do ulepszenia kolejnych edycji konferencji. Dziękujemy! Z autorem skontaktuje się przewodniczący Komisji Programowej konferencji Testwarez. Przypominamy, iż nagrodą jest bezpłatny udział w Testwarez 2015.

Comments are closed.

Organizator